БЪЛГАРСКИ

Европейски проект “Стратегии за справяне и съвети за учители по професионално обучение към ученици с поведенчески и психични разстройства”

Обща информация:

Ключова дейност 2, Малки партньорства
Сектор “Професионално образование и обучение”
Продължителност: 14 месеца (01/10/2024 – 31/10/2025)
Финансиран по програма “Еразъм+” на Европейския съюз

Финансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче принадлежат изцяло на техния(ите) автор(и) и не отразяват непременно възгледите и мненията на Европейския съюз или на Европейската изпълнителна агенция за образование и култура (EACEA). За тях не носи отговорност нито Европейският съюз, нито EACEA.

Концепция на проекта:

Психичното здраве е основна тема, която вълнува и днешните ученици в професионалните гимназии. Това до голяма степен се дължи на факта, че днес има повече от всякога изследвания и обща осведоменост относно психичното здраве и благополучието. Съществуват обаче и доказателства, че честотата на проблемите с психичното здраве нараства. Налице е и сериозна загриженост от страна на директори, учители, психолози и педагогически съветници в професионалните гимназии, тъй като нелекуваните психични нарушения, освен че представляват рискове за здравето, могат да имат дълбоко отрицателно въздействие върху ученето и постиженията на учениците, както и оказват сериозно влияние върху атмосферата в класната стая и взаимоотношенията между учениците.

Емоционалните изблици на гняв са нормална част от живота на младежите и не трябва да бъдат укорявани, че се опитват да преодолеят чувствата си, преди когнитивните им способности да са се оформили напълно, стига поведението да не наранява никого. Въпреки това, идва момент, в който учениците на възраст 15-18 години естествено надрастват определено поведение и когато тези ученици продължават да проявяват предизвикателно поведение, това се превръща в постоянен поведенчески проблем.

В тази връзка, нашият проект има за цел:

  • Да се ​​повиши осведомеността на създателите на образователни политики относно рисковете и предоставянето на стратегии за смекчаване при ученици с временни психични разстройства.
  • Да се ​​създаде микроквалификационен курс за учители (микро-удостоверение), състоящо се от насоки и стратегии за справяне с ученици с поведенчески и психични разстройства
  • Да се ​​повиши устойчивостта на психичното здраве на учениците между 15-18 години
  • Да се ​​намали потенциалното отпадане от образование и употребата на наркотици и алкохол за ученици, които имат поведенчески или психични разстройства.

Целеви групи:

  • Основна целева група на проекта са учители в професионални гимназии, които ще бъдат обучени как да разпознават и реагират при разпознаване на симптоми на поведенчески разстройства.
    Изискванията за подбор на участващите учители са:
    – Възраст – 25-63 (където е възможно ще се опитаме да включим равен брой жени/мъже)
    – Работна среда: учители, но също така могат да бъдат педагогически съветници и психолози
    – Свободно владеене на един от езиците на партньорството
    – Основни дигитални компетенции за работа с електронни обучителни материали
    – Наличност на време, което да посветят на проекта и завършат успешно обучението
    – Основни умения за работа с компютър, интернет и за попълване на онлайн формуляри за обратна връзка.
    Механизмът за валидиране ще бъде оценка на базата на казус на входно и изходно ниво на обучението чрез специален инструмент.
    На участниците ще бъде предоставен и въпросник за оценка на въздействието, за да се анализира приложимостта на обучението и резултатите от проекта.
  • Като бенефициенти на подобрената обучителна среда в следствие на подготовка на горепосочените учители ще бъдат ученици от професионални гимназии, както и техните родители. Тийнейджъри (15-18-годишните ученици) и техните семейства трябва да бъдат информирани за възможностите, предлагани в здравната система, и да се подобри достъпът до такива услуги. При необходимост, съдействие ще бъде указано от социални работници, психолози и лекари-специалисти, които ще могат да помогнат за да се идентифицират стресовите фактори в училищната среда и да намалят рисковете за учениците в тази среда.

Очаквани резултати:

  • Резултат 1: Обучение на учители чрез микрокредитно обучение (микро-удостоверение) относно стратегии за справяне и адаптивно поведение към ученици, засегнати от психологически нарушения и разстройства
  • Резултат 2: Образователни видеоклипове за повишаване на осведомеността на учениците относно тяхното психично здраве и как и къде да потърсят подкрепа
  • Резултат 3: Практическа учителска общност в България и Испания

За повече информация:

94 Средно училище “Димитър Страшимиров” гр. София – Координатор на проекта

ел. поща: sofia_94su@abv.bg

Сдружение “Български екип за приобщаваща подкрепа” гр. София

ел. поща: projects@inclusionteam.org